RNDr. Jan Šebelík - kandidatura v primárkách strany Svobodných
 

 
Datum poslední aktualizace: 15.července 2009

1. Strana Svobodných občanů: ideje!

Volby do Evropského parlamentu považují někteří členové Svobodných za neúspěšné, někteří (realisté) považují jejich výsledek pro Svobodné za přiměřený. V diskusích ve fóru Svobodných jsem zaznamenal různé reakce. Někteří vysoce postavení funkcionáři strany rezignují na svoje funkce, někteří jedinci vystupují ze strany. Někteří házejí flitnu to žita. Někteří navrhují nesmyslé koalice, aby zvýšili šanci na vstup Svobodných do parlamentu. Někteří pragmatici jsou ochotni zapomenout na základní ideje, se kterými byla strana zakládána jenom proto, abychom ve volbách do PSP uspěli.

Stal jsem se příznivcem a následně členem Svobodných proto, že mě oslovily naše základní dokumenty: Stanovy, Programové prohlášení a projev Petra Macha na ustavujícím sněmu. Nehodlám od těchto idejí ustupovat za žádnou cenu. Laissez Faire je pro mě alfou i omegou celkového zaměření strany.

Kandiduji proto, abych demostroval, že já flitnu do žita házet nechci. Abych demonstroval, že ideje Svobobodných nelze účelově ohýbat a rozmělňovat. Pokud se nám nepodaří voliče o těchto idejích přesvědčit dnes, přesvědčíme ho zítra. Ale musíme si stát na svém - naše ideje za to stojí, nesmíme je obětovat.

2. Primárky: výzva!

Můžeme diskutovat ve fóru na stránkách Svobodných, můžeme diskutovat na sněmech, při dalších příležitostech, kdy se členové a příznivci scházejí. Někdo má na danou věc takový názor, někdo má názor jiný. Někdo zrušení DPFO nebo Svobodnou pracovní smlouvu opěvuje, jiný tyto nápady zavrhuje. Kdo nás rozsoudí? Primárky!

Mám nějaký názor. Dokážu ho obhájit? Dokážu argumentovat tak, abych většinu z vás přesvědčil, že můj názor je ten správný? Primárky jsou pro mě výzvou, abych se o to pokusil. Uspěju? To záleží na vás.

Předstupuji před vás, abych obhájil svoje postoje. Abych obhájil postoje té skupiny členů, kteří ve straně Svobodných nehodlají ustupovat od základních libertariánských pozic.

3. Politika: jde to i jinak!

Systém primárek je úžasná věc. Svojí kandidaturou bych chtěl sám sebe, lidi ve svém okolí, ale i všechny ostatní občany tohoto státu přesvědčit, že politika se dá dělat i jinak.

Mám nějaký názor, který chci prezentovat. Strana Svobodných mi zde dává šanci, abych se o tento názor popral v otevřeném klání s ostatními kandidáty. Dokáže tohle nějaká jiná strana? Dostane někdo, kdo nemá žádné konexe, žádné známé, žádné páky, takovou šanci v jiné politické straně?

Strana svobodných občanů zde prináší novou politickou kulturu. Sdělme to občanům.