RNDr. Jan Šebelík - kandidatura v primárkách strany Svobodných
 

 
Datum poslední aktualizace: 15.července 2009

Asi nejbližší je mi problematika daňová. Mám představu, proč se daň platí, co to je spravedlivá daň. Je mi jasné, jak daňové zatížení představuje omezování individuální svobody člověka, když mu neumožňuje užívat si svobodně hodnoty, které svojí prací vytvořil.

Se svými postřehy v oblasti daňové problematiky jsem se na přelomu století pokoušel podělit s některými tehdejšími poslanci. Ke komunikaci se mi podařilo přimět Vlastimila Tlustého - jeho mail z 15.5.2000 (šlo o Superhrubou mzdu, tenkrát se to ale takhle ještě nejmenovalo). Viz Odkazy.

Vážený pane, patrně máte schopnost číst myšlenky na dálku, neboť Váš podnět je i obsahem mého pozměňovacího návrhu, který hodlám podat při nejbližší novelizaci zákonů o důchodovém a zdravotním pojištění. Přesto Vám za něj děkuji. Potvrdil jste, že nesmyslnost dosavadního způsobu odvodu není zřejmá pouze poslancům klubu ODS. Prosazení však nebude jednoduché, neboť v EU jsou podobné nesmysly pravidlem. Ing. Vlastimil Tlustý, předseda rozpočtového výboru PS PČR

Po navázání kontaktu se stranou Svobodných jsem se dostal k pracím Fréderica Bastiata. Uchvátilo mě to. V diskusích na stánkách Svobodných patřím k libertariánskému křídlu. Fréderic Bastiat mě dostal především svojí srozumitelností pro obyčejného člověka. Takhle nějak by měly vypadat naše argumenty vůči našim voličům. Já jsem na to připraven. Viz též moje články na blog.iDnes.cz - odkazy.

Velmi dobře chápu Laissez Faire. Dokážu si představit, že řádně obaleno do dostatečně srozumitelného (volného) překladu bychom o tomto požadavku mohli přesvědčit opravdu široké vrstvy obyvatelstva: "Státe, nech nás být, dej nám pokoj, nech nás žít. Politici, táhněte k čertu a nepleťte se nám do života. Úředníci, sbalte si svých pár švestek a živte se něčím jiným, …"